• English (English)
 • français (French)
 • Deutsch (German)
 • русский (Russian)
 • العربية (Arabic)

ماژول راهنما (Help)

نرم افزار ساخت و مدیریت راهنما (Help Management Tools)

نرم افزار (ابزار) ایجاد و مدیریت راهنمای کاربران (یا به عبارتی User's Manual Tools - Help Management Software) یک ابزار بسیار مفید برای آموزش گام به گام یک محصول (یا خدمات) به کاربران است، با استفاده از این نرم افزار دستورالعمل و نحوه استفاده از محصول يا خدمات، بصورت مرحله به مرحله و به كمك متن و تصوير شرح داده مي شود.

همانگونه كه در هنگام تهيه يك محصول فيزيكي، دفترچه راهنمايي حاوي شرح اجزا و امكانات محصول، روش استفاده بصورت گام به گام و نكات قابل توجه در هنگام استفاده از آن، همراه محصول ارائه مي شود، مي توانيم چنين راهنمايي را بصورت آنلاين ايجاد نماييم.

ابزار مدیریت و ساخت راهنما یکی از ماژول های(ابزارهای) نرم افزار پارس ساپورت می باشد.

به عنوان مثال راهنمای نرم افزار پارس ساپورت (Pars Support Help Desk Software) با استفاده از همین ابزار ایجاد شده است.

  ساخت و ایجاد هلپ يك محصول يا خدمت از جمله نكات كليدي در جذب مشتري و افزايش فروش مي باشد. امروزه كاربران به دنبال محصول يا خدمتي هستند كه راهنماي خوبي نيز براي استفاده از آن ارائه شده باشد. وجود راهنماي كاربري در كنار كيفيت، اطمينان خاطر بيشتري به مشتري مي دهد و پيامدهاي مثبتي در زمينه فروش آن خواهد داشت.

با استفاده از ابزار ساخت Help امكان ايجاد راهنما در گروه هاي مختلف و با يك ساختار سلسله مراتبي، براحتي فراهم مي شود. اين ساختار به درك بهتر مفاهيم توسط كاربر كمك شاياني مي نمايد. البته شيوه طبقه بندي و ارائه مطالب كه توسط مدير سايت صورت مي پذيرد، در اين زمينه بسيار تاثير گذار است.

امكانات

 • نمایش گروه های راهنما بصورت سلسله مراتبی
  در صفحه اصلی بخش راهنما، گروه های ایجاد شده بصورت سلسه مراتبی نمایش داده می شوند. این ساختار تا زمانی که داخل گروهی سندی (راهنمایی) نباشد نمایش داده خواهد شد و در صورت وجود اولین سند در یک گروه، متوقف شده و آن گروه بصورت لینک به صفحه جزئیات راهنما نمایش داده می شود.
 • نمایش درخت کامل گروه انتخاب شده به همراه محتویات راهنماها (سندها)
  در صفحه جزئیات راهنما، ساختار درختی شکل گروه انتخاب شده نمایش داده می شود. کاربر می‌تواند راهنماهای موجود در گروه مورد نظر خود را در درخت تشکیل شده در قسمت سمت راست صفحه بطور کامل مشاهده نماید.
  همچنین با کلیک بر روی عنوان هر راهنما می توان متن کامل راهنمای انتخاب شده را مطالعه نمود.
 • امکان ارسال به دوستان:

  این امکان بصورت پیش فرض، بعنوان یک ابزار در خروجی سند ایجاد شده نمایش داده می شود و امکان تغییر آن وجود ندارد.
 • امکان صفحه بندی راهنما ها در سامانه پشتیبانی:

  در صورتی که تعداد آیتم های موجود در راهنما زیاد باشد به منظور User friendly بودن و عدم استفاده از Scroll در صفحات خروجی، می توانید امکان صفحه بندی را با استفاده از تنظیمات صفحه بندی از قسمت تنظیمات نمایش قرار داده و تعیین کنید چه تعداد آیتم در هر صفحه نمایش داده شود.
 • کپی یک گروه به همراه تمام زیر گروه ها و اسناد زیر مجموعه خود
  مدیر می تواند، گروه مورد نظر را در زبان انتخابی خود با تمامی زیرگروه هایش کپی نماید. گروه ایجاد شده توسط عمل کپی با عنوان جدید در همان سطح گروه انتخابی قرار می گیرد.
 • تعیین کلمه کلیدی قدیم و کلمه کلیدی جدید در آدرس صفحات راهنما در هنگام عمل کپی
  نکته ای که در عمل کپی حائز اهمیت است، آدرس صفحات اسناد (راهنماها) می باشد که نباید تکراری باشند. برای همین منظور می توان یک کلمه کلیدی از آدرس اسناد قدیم را با یک کلمه کلیدی جدید جایگزین نمود.
  در صورتی که کلمه کلیدی برای این کار در نظر گرفته نشود، سیستم بصورت خودکار با درج عنوان copy قبل از آدرس صفحه، آنها را از نام اصلی متامیز می گرداند.
 • مدیریت نمایش یا عدم نمایش تعداد بازدید از راهنما
  مدیر سیستم پشتیبانی می تواند در قسمت تنظیمات نمایش، تعیین نماید که تعداد بازدید از راهنماها نمایش داده شوند یا خیر. لازم به ذکر است، تعداد بازدید از هر راهنما در صفحه مربوط به آن قابل مشاهده می باشد.
 • مدیریت نمایش یا عدم نمایش بخش های مختلف ماژول راهنما در سامانه پشتیبانی
  مدیر می تواند در بخش تنظیمات نمایش موجود در مدیریت سیستم، تعیین نماید چه بخش هایی از راهنما در سامانه پشتیبانی نمایش داده شوند. این بخش ها عبارت اند از :
  - بخش لینک به صفحه اصلی راهنما
 • اختصاص یک صفحه مجزا به هر راهنما
  در هنگام ایجاد هر راهنما، سیستم یک صفحه مجزا، جهت نمایش جزئیات کامل آن، ایجاد می نماید. نام صفحه مذکور را می‌بایست مدیر در هنگام ایجاد راهنما تعیین نماید. اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده می شود عبارت اند از:
  - عنوان راهنما
  - عنوان در مرورگر: مدیر می تواند در هنگام ایجاد راهنما، یک عنوان برای نمایش در مرورگر تعیین نماید.
  - متن کامل راهنما
  - تعداد بازدید: تعداد بازدید در صورت تایید مدیر نمایش داده خواهد شد.
  - تاریخ آخرین بروز رسانی: این تاریخ توسط سیستم مشخص می گردد.
 • ایجاد راهنما
  مدیر سیستم می توانید با وارد کردن عنوان، انتخاب گروه، تعیین اولویت، و همچنین نوشتن متن و تعیین نام صفحه، راهنمای خود را ایجاد نماید.
 • امکان تعریف مطالب مرتبط:

  در این بخش مطالب مرتبط با موضوع راهنما، که قبلا در ماژول های دانشنامه، اخبار، راهنما و دانلود تعریف نموده اید را می توانید به عنوان مطالب مرتبط معرفی کنید.
 • تعیین عنوان
  عنوان راهنما در این قسمت تعیین می گردد. این عنوان در ساختار درختی شکل موجود در صفحه جزئیات راهنما قابل مشاهده می باشد.
 • تعیین عنوان مستعار
  زمانی که از سامانه پشتیبانی به صورت چند زبانه استفاده می کنید، از این گزینه می توانید استفاده نمائید. در صورتی که عنوان ایجاد شده، به زبانی است که برای شما یا سایر مدیران مفهوم نیست، می توانید برای آن، نام مستعاری مفهوم با زبان خود ایجاد نمائید، تا راحت تر بتوانید راهنمای منتشر شده خود را در سایر صفحات شناسایی کنید.
 • تعیین زبان
  شما می توانید راهنما را در زبان مورد نظر خود ایجاد نمایید. در این صورت بازدید کنندگان در صورت مشاهده سامانه پشتیبانی با زبان مورد نظر، می توانند راهنماهای ایجاد شده در آن زبان را مشاهده نمایند.
 • تعیین گروه
  راهنمای که ایجاد می کنید را می‌بایست در گروه مورد نظر خود قرار دهید. لازم به ذکر است که هر زبان دارای گروه بندی خود است و با انتخاب زبان راهنما، گروه‌های مربوط به همان زبان برای انتخاب، نمایش داده می شوند.
 • تعیین اولویت راهنما
  نمایش مجموعه‌ای از راهنماهای یک گروه خاص بر روی سامانه پشتیبانی بر اساس اولویت آنها صورت می گیرد. سیستم با در نظر گرفتن آخرین اولویت در گروه انتخاب شده، اولویت جدیدی را به هر راهنما اختصاص داده و به صورت خودکار در قسمت تعیین اولویت نمایش می دهد. توجه داشته باشید که تخصیص اولویت یکسان به چند راهنما از یک گروه، امکان پذیر است که در این صورت اولویت آنها با توجه به تاریخ ایجاد راهنما درنظر گرفته خواهد شد.
 • نوشتن متن راهنما در ویراستار
  ویراستار موجود به شما این امکان را می دهد که متن خود را با ابزارهای آن به بهترین شکل، ایجاد و همچنین در صورت تمایل از کدهای HTML استفاده نمایید. همچنین شما می توانید متن نهایی خود را قبل از انتشار راهنما بصورت پیش نمایش در ویراستار مشاهده کنید.
 • تعيين تنظيمات براي صفحه
  در اين بخش آدرس دسترسی به صفحه و همچنین تنظيماتي كه براي موتورهاي جستجوگر اهميت زيادي دارند، تعيين مي‌شوند.
 • تعيين آدرس براي صفحه
  هر راهنمای ايجاد شده، بصورت مجزا درون يك صفحه قرار مي گيرد. بنابراين لازم است تا در اين بخش آدرسي را براي آن تعيين نمود. از اين آدرس براي بازديد از صفحه يا لينك دادن به آن استفاده مي شود. سیستم بصورت پیش فرض یک نام یکتا را پیشنهاد می دهد که می توانید آن را تغییر دهید. لازم بذکر است که نام صفحه می بایست یکتا و غیر تکراری باشد. در صورتی که ویژگی SEO-URL را تهیه نمایید می توانید آدرس صفحه خود را با هر پسوندی و یا حتی بدون پسوند خاتمه دهید، در غیر این صورت آدرس صفحه شما می بایست با پسوند aspx ختم شود.
 • تعيين عنوان در مرورگر
  در اين بخش يك عنوان براي صفحه تعيين مي شود. اين عنوان در قسمت بالاي مرورگر نمايش داده مي شود و مي تواند با عنوان راهنما متفاوت باشد. عنوان در مرورگر براي موتورهاي جستجو اهميت زيادي دارد.
 • تعيين كلمات كليدي
  كلمات كليدي يكي از معيارهاي مهم براي موتورهاي جستجو مي باشند. اين كلمات در صفحه نمايش داده نمي شوند و فقط توسط موتورهاي جستجو مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين بخش كلمات كليدي مورد نظر براي صفحه وارد مي شوند.
 • تعيين توضيحات
  توضيحات نيز يكي از معيارهاي مهمي مي باشند كه موتورهاي جستجو اهميت زيادي به آنها مي دهند. اين توضيحات درون صفحه نمايش داده نمي شوند و صرفاً توسط موتورهاي جستجو مورد استفاده قرار مي گيرند.
 • قراردادن يادداشت
  درصورت تمايل به قرار دادن توضيحات پيرامون راهنمای ايجاد شده، مي توان از اين بخش استفاده نمود. اين توضيحات فقط توسط مديران سيستم و از طريق كنترل پنل قابل مشاهده مي باشند و بر روي سايت نمايش داده نمي شوند.
 • تعیین وضعیت فعال/غیر فعال بودن راهنمای ایجاد شده توسط سازنده
  در صورتی که سازنده قصد دارد این راهنما بر روی سایت نمایش داده نشود، می تواند آن را در حالت غیر فعال قرار دهد.
 • مدیریت راهنما
  در صفحه مرکز مدیریت راهنما، لیستی از تمامی راهنماهای موجود قرار دارد که توسط آن مدیر می تواند به مدیریت آنها بپردازد. برای این منظور با انتخاب راهنمای دلخواه در لیست، می توان عملیات مورد نظر را بر روی آن اعمال نمود. همچنین از طریق این صفحه، می توان راهنماهای مورد نظر را ویرایش و یا حذف کرد.
 • تأیید راهنما توسط مدیر
  تا زمانی که مدیر سامانه، راهنما را در وضعیت تائید شده قرار ندهد، حتی اگر سازنده، آن را در وضعیت فعال قرار داده باشد، راهنمای ایجاد شده بر روی سامانه پشتیبانی منتشر نمی شود. برای این منظور، مدیر می بایست در صفحه مرکز مدیریت راهنما، با انتخاب راهنمای مورد نظر نسبت به تأیید و یا عدم تأیید آن اقدام نماید.
 • امکان کنترل محدوده جستجو و گزارش گیری بر روي لیست راهنماها از طریق فیلتر
  مدیر علاوه بر مشاهده لیست راهنماها، می تواند راهنمای مورد نظر خود را جستجو نموده و بر اساس معیارهای تعیین شده در بخش فیلتر، آنها را بر اساس معیارهای مورد نیاز، فیلتر نماید.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار زمان ایجاد راهنما
  مدیر می تواند با تعیین یک بازه زمانی، تمامی راهنماهای ایجاد شده در آن تاریخ ها را مشاهده نماید.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار زبان
  مدیر می تواند با تعیین زبان، تمامی راهنماهای ایجاد شده به زبان مورد نظر خود را مشاهده نماید.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار گروه
  مدیر می تواند با تعیین گروه، تمامی راهنماهای موجود در گروه مورد نظر خود را مشاهده نماید.
  راهنماهای ایجاد شده را می توان در هر زبان بصورت جداگانه گروه بندی نمود. در قسمت فیلتر نیز در صورت تعیین زبان مورد نظر، گروه های ایجاد شده در آن زبان، جهت فیلتر، نمایش داده می شوند.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار سازنده
  راهنماهای موجود را می توان بر اساس سازنده‌ی آنها فیلتر نمود. برای این منظور مدیر می تواند با تعیین نام سازنده، تمامی راهنماهای ایجاد شده توسط وی را مشاهده نماید.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار وضعیت
  در هنگام ایجاد راهنما، وضعیت (فعال/غیرفعال) راهنما را می بایست تعیین نمود. راهنماهای غیرفعال بر روی سامانه منتشر نخواهند شد و برای راهنماهایی که هنوز نیاز به تکمیل دارند، تعیین می گردند.
  مدیر می تواند در قمست فیلتر، با تعیین وضعیت دلخواه، تمامی راهنماهای دارای وضعیت مورد نظر خود را مشاهده نماید.
 • استفاده از فیلتر بر اساس معیار تأییدیه
  مدیر می تواند با تعیین تأییدیه، تمامی راهنماهای تأییده شده/تأییده نشده را مشاهده نماید.
 • جستجوی راهنما
  مدیر می تواند در صفحه مرکز مدیریت، راهنمای مورد نظر خود را جستجو نماید. عبارت وارد شده در میان معیارهای زیر جستجو می شود :
  - عنوان
  - عنوان مستعار
  - آدرس صفحه
 • امکان تلفیق معیارهای فیلتر با عبارات مورد جستجو
  مدیر می تواند پس از تعیین معیارهای مورد نظر خود از طریق فیلتر، با وارد نمودن عبارت مورد جستجو، بر روی دکمه جستجو کلیک نماید تا نتایج حاصل از تلفیق معیارهای فیلتر و عبارت مورد نظر را مشاهده نماید.
  به عنوان مثال با تلفیق معیارها با عبارت جستجو می تان لیست راهنمایی که در گروه مورد نظر و با وضعیت فعال می‌باشند و در متن و یا عنوان خود شامل عبارت خاصی هستند را مشاهده نمود.
 • تعيين تعداد راهنمای قابل نمايش در صفحه مرکز مدیریت راهنما
  لیست راهنماها در صفحه مذکور قابلیت صفحه بندی دارد. کاربر می تواند توسط این آیتم مشخص نماید در هر صفحه چه تعداد راهنما نمایش داده شوند.
 • مرتب سازی لیست راهنماهای موجود
  مدیر می تواند لیست راهنماهای خود را بر اساس معیارهای زیر مرتب سازی نماید:
  - عنوان
  - گروه
  - آدرس صفحه
  - اولویت
  - وضعیت
  - تأییدیه
 • نمایش مشخصات راهنما در هنگام ویرایش آن
  در هنگام ویرایش راهنما، مشخصات آن که شامل موارد زیر می باشند، جهت اطلاع مدیر، نمایش داده می شوند:
  - عنوان
  - زمان ایجاد
  - سازنده
  - زمان آخرین بروز رسانی
  - شخص بروز رسانی کننده
  - تأییدیه
 • پرینت صفحه جزئیات راهنما
  در هنگام مشاهده متن کامل راهنما در صفحه جزئیات راهنما، امکان پرینت از آن برای کاربران میسر می باشد.